InnoTEAM YARIŞMASI TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

InnoTEAM YARIŞMASI TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

MARKA tarafından hazırlanan Doğu Marmara 2014-2023 Bölge Planı ve Bölgesel inovasyon Stratejisi’nde yüksek katma değerli, yenilikçi ve teknoloji odaklı ürün ve hizmetlere geçilmesi için tanımlanan stratejilerden biri inovasyon yönetimi danışmanlığının geliştirilmesi olarak tanımlanmıştır. Bu stratejiden yola çıkarak bölgedeki işletmelerin inovasyon yönetimi konusunda bilinçlendirilmesi ve inovasyon kapasitelerinin artırılması amacıyla “Doğu Marmara KOBİ’lerinin Inovasyon Kapasitesinin Geliştirilmesi InnoTEAM Yarışması” çalışması gerçekleştirilmiştir.

Yarışmanın kapsamı ve katkılarını kamuoyu ile paylaşmak ve yarışmaya dair bölgede farkındalığın artırılmasını sağlamak adına 06 Şubat Pazartesi günü Doğu Marmara Kalkınma Ajansı toplantı salonunda, Doğu Marmara InnoTEAM Yarışmasının tanıtımı toplantısı düzenlendi. Toplantıya bölge illerinde yer alan Ticaret ve Sanayi Odası, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Teknoparklardan birçok temsilci katılım gösterdi.

KOBİ’lere İnovasyon Desteği
Programın açılış konuşmasını yapan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Şevket Kırıcı, “InnoTEAM’in Doğu Marmara Bölgesi’ndeki (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova) işletmelerin inovasyon yönetimi becerisinin ölçüldüğü, değerlendirildiği ve geliştirildiği bir yarışma sistemi” olduğunu açıkladı.

Şevket Kırıcı “InnoTEAM yarışmasının amacı; bölgedeki işletmelerde inovasyon yönetimi farkındalığının artırılması, inovatif işletmelerin tespit ve teşvik edilmesi, bu işletmelerin inovasyon yönetimi becerilerinin geliştirilmesidir. Bu yarışma ile firmalar inovasyon konusunda güçlü ve gelişmeye açık yönleri hakkında işin uzmanları tarafından geribildirim alabilecek, diğer katılımcı firmalara göre kendini kıyaslayabilecek ve İnovasyon yönetimini geliştirebileceklerdir. Firmaların yarışmaya başvurabilmesi için; faaliyet/üretim alanının Doğu Marmara Bölgesi’nde (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova) olması, kuruluşunun üzerinden 3 yıl geçmiş olması ve en az 20 en fazla 1000 çalışana sahip olması gerekmektedir” dedi.

Yarışma 5 Aşamadan Oluşuyor
Kırıcı, “lnnoTEAM, iki aşamalı bir değerlendirme ve elemenin ardından, firmalara atanan mentör, inovasyon uzmanları ve firma ile oluşturulacak takımların yapacağı çalışmalar sonucunda en çok gelişmeyi gösteren firmaların jüri tarafından belirlendiği bir süreci kapsıyor. 6  Şubat 2017 tarihinde “InnoTEAM Yarışması Tanıtım Toplantısının” ardından başlayacak olan başvuru süreci 17 Mart 2017 Saat 23:59’ da bitecek. Yarışma, 5 aşamalı bir süreci kapsamakta olup Aralık 2017’de ödül töreniyle sona erecek” diye konuştu. Jürinin değerlendirmesine göre; finale kalan firmalara ”En iyi innoTEAM Ödülü”, ”Jüri Özel Ödülü” ve ”Kategori Ödülleri” verilecektir.

Toplantıda Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörlüğü’nde Kıdemli Uzman olan Cem Emre MEMİŞ ise inovasyon yönetim danışmanlığının ne olduğu, dünyadaki ve ülkedeki başarılı uygulama örnekleri hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundu. InnoTEAM yarışması kapsamında inovasyon uzmanı olarak çalışacak ekibi katılımcılara tanıttı. Son olarak InnoTEAM yarışmasında uygulanacak olan İnovasyon Yönetimi Değerlendirme Sistemini anlatarak konuşmasını tamamladı.

Program, “Doğu Marmara KOBİ’lerinin İnovasyon Kapasitesinin Geliştirilmesi InnoTEAM Yarışmasının” bölgenin gelişimine katkıda bulunması temennisiyle sona erdi. Yarışmaya başvurular bugün itibariyle başlamış olup, http://innoteam.marka.org.tr web sitesindeki başvuru formu doldurularak yapılmaktadır.